אנרגיה

לאחר המפץ הגדול היקום מתואר באמצעות שתי צורות ביטוי:אנרגיה וחומר.

כל חומר אוצר בתוכו אנרגיה!.  אנרגיה היא תכונה של חומר.

ההגדרה המקובלת למושג אנרגיה היא היכולת לבצע עבודה (אֶנֵרְגֵ'זִיַה ביוונית = עבודה). או במילים אחרות:היכולת/האפשרות לחולל שינוי בחומר. כלומר, ניתן לבצע עבודה מהאנרגיה המשתחררת במעבר בין מצב בו האנרגיה גבוהה למצב בו האנרגיה נמוכה יותר. אנרגיה מהווה את הפוטנציאל האפשרי הנסתר בכל עצם חומרי המאפשר לו לעבור שינוי במצבי הקיום של החומר. האנרגיה לובשת צורות שונות וכולן ניתנות (באופן תיאורטי) להמרה זו בזו (לעבודה מכנית,לחום, למפלי ריכוזים…) . מבחינים בין שתי צורות של אנרגיה: פוטנציאלית (האצורה במצב מסוים) וקינטית -אנרגיה שיש לחלקיק או גוף בתנועה.

איינשטיין כתב "המסה היא מידה ישירה של האנרגיה הכלולה בגוף" .כלומר אנרגיה היא תכונה פנימית נסתרת של החומר, תוצאה של שקלול כל האינטראקציות הקיימות בין חלקיקי החומר וקשורה בסוגי הקשרים ומספר חלקיקיו המאפשרת לו לעבור שינוי.

ללא זרימת אנרגיה נעצרים כל תהליכי החיים.

כל הגופים ביקום פולטים אנרגיה כגלים האלקטרומגנטיים. הגלים מתפשטים כתנודות והדהודים. אנו קולטים בעזרת החושים טווח מוגבל מהתדרים הקיימים ביקום.

כל חומר אוצר בתוכו אנרגיה, את היכולת לשינוי. המרכיב הבסיסי של היקום הפיזי הוא מהות אנרגטית. דברים נראים מוצקים ונבדלים בשל יכולת אבחנת חושנו הפיזיים, אך ברמות אטומיות ותת אטומיות, נראה החומר כחלקיקים קטנים יותר ויותר עד שמופיע כאנרגיה טהורה (תאוריית המיתרים).

החומר ברמות שונות

בפיזיקה הטרום יחסותית מתואר היקום באמצעות שתי צורות ביטוי: אנרגיה וחומר.אנרגיה וחומר, תורת היחסות
איינשטיין הצביע על השקילות בין המסה לאנרגיה. המשוואה המפורסמת של איינשטיין E = mc2, מבטאת את השקילות של האנרגיה והמסה ואת היכולת להמיר ביניהן. שקילות מסה-אנרגיה מצביעה על כך שישנו רק סוג חומר יסודי אחד בעולם. בפיזיקה על פי המודל הסטנדרטי, ביקום יש חלקיקים ושדות. בפיזיקה היחסותית ההבחנה האיכותית בין החומר לשדות נאבדת בשל השקילות בין המסה לאנרגיה והופכת להבדל כמותי. החומר מצוי היכן שריכוז האנרגיה גדול (ונקלט ע"י החושים שלנו ) בעוד שהשדה מצוי היכן שיש ריכוז אנרגיה נמוך. ומכאן, שעולם החומר המורכב מאטומים, אוצר בתוכו אנרגיה, מהות פנימית המאפשרת שינוי ולכן מסוגלת לשנות את מצבי הקיום של החומר. האדם הוא מערכת אנרגיה מורכבת רב- רובדית המשתנה כל הזמן, ולכן הריפוי הפנימי העמוק חייב לכלול התייחסות למרכיבים האנרגטיים הפנימיים הכוללים את הרובד הרוחני, המנטלי והרגשי שלו ולא רק הפיזי.

המידע הייחודי הטמון בחומר התורשתי ה-DNA של כל אחד מאתנו, מארגן את הביטוי הפיזי. המידע יוצר הבדל כמותי ואיכותי בביטוי החלבונים הספציפי בכל אחד ולפיכך יוצר שדה אנרגטי (אלקטרומגנטי) ייחודי בכל אחד מאיתנו. שינוי בתבנית האנרגטית והפרת האיזון היא קרקע עתידית להיווצרות מחלה.האדם כמהות אנרגטית, אנרגיה וחומר

איננו רואים את העולם כרשת ענקית של אנרגיה, משום שהרטט מהיר מידי עבור חושינו, המסוגלים לקלוט רק אנרגיה מרוכזת מאוד (גושי אנרגיה), המתורגמים בתודעתנו לכיסא, או כל עצם אחר בעולם הפיזי. עולם המידע האנרגטי – שאינו מוחשי, אינו נקלט בחושים הפיזיים אבל מכיל תודעה, מחשבות, רגשות, ….כל מה שלא חומרי אבל מזוהה כממשי מתקיים כשדות אנרגיה.

בתוך גוף האדם, נמצאת האנרגיה בכל תא ותא, והיא אמורה להיות מאוזנת וזורמת.
2 מצבים מפרים את האיזון האנרגטי ואת יכולת הזרימה שלה:

א. חוסר אנרגיה – באיבר או אזור, חלקית או לחלוטין.
ב. עודף אנרגיה – אנרגיה שתקועה באיבר או באזור בגוף, איננה זורמת וגורמת לחסימה.

האם שדות האנרגיה – הם החיבור בין הבריאות הפיזית לבריאות הרוחנית והנפשית ?
האם חוסר או עודף אנרגיה, אותה אנרגיה שמבטאת גם את רגשותינו, מחשבותינו מבטאת עצמה דרך בריאותנו הגופנית והנפשית?

האורגניזם החי הינו יחידה מאורגנת היטב עם רמות ארגון גבוהות. שמירה על מצב זה מחייבת השקעה מתמדת של אנרגיה. התמרת אנרגיה בכפיפות לחוקי התרמודינמיקה. שני חוקי תרמודינמיקה חשובים להבנת מערכות חיות.

החוק הראשון: אנרגיה אינה נוצרת יש מאין ואינה נעלמת. אנרגיה יכולה אך ורק לשנות צורה – חוק שימור האנרגיה. כלומר בכדור הארץ ניתן לעשות אך ורק טרנספורמציה למה שקיים.

בטבע קיימת נטייה לאי סדר!!! אך האורגניזם החי הינו יחידה מאורגנת היטב.

החוק השני דוחף להרס הסדר… מערכת תשאף תמיד לרמת האנטרופיה (אי-הסדר) הגבוהה ביותר, ולרמת האנרגיה הנמוכה ביותר, כך שעל מנת לשמור מערכת כלשהי במצב מסודר תמיד נצטרך להשקיע לשם כך, המצב הספונטני תמיד יהיה לכוון אי סדר תוך כדי השתנות מתמדת, ללא התקבעות.

ע"פ התפיסות המדעיות החדשות כמו תורת המורכבות ותורת הכאוס, היקום אינו צירוף נטול חיים וחסר נשמה של גושי חומר, אלא דומה לאורגניזם חי. החומר הולך ונעלם כתכונה בסיסית של המציאות, ושדות אנרגיה רציפים באים במקומם.
האנרגיה הפנימית היא המאפשרת שינוי כחלק מהמהות הטבעית של הטבע, אך איננה ניתנת לצפייה ישירה. ניתן לצפות בביטויה רק לאחר השינוי. מה שמשאיר אותה מסתורית ומופרדת מהחומר הנקלט ע"י החושים. הנסתרות שלה הוותה את הבסיס להפרדה המחשבתית בתפיסה הקשורה להפרדה בין הגוף והנפש ולא אפשרה את  ההבנה הבסיסית שהמערכת היא מערכת של יחידה הוליסטית בעלת מדרג אנרגטי שברמות הדחוסות אנרגטית, מתאפשרת הקליטה שלה דרך החושים והעיבוד ע"י ההכרה של האדם ואז היא הופכת לניכרת , לממשית -לחומר.

 

10 תגובות על הפוסט “אנרגיה

 1. "החוק הראשון: אנרגיה אינה נוצרת יש מאין ואינה נעלמת"

  לא נראה בעליל שהאנרגיה נוצרת יש מאין אך כך כתוב בקבלה ממש..והעניין מתאים לפיסיקת הקוואנטים לפיה גם גרעין האטום בא ונעלם כמו עננת האלקטרונים סביבו, כך שהכל מידע ואינפורמציה שבאות יש מאין ואפס המוחלט רק בעולם העשייה הגשמי יש לנו עסק עם יש מיש שם ניתן רק להמיר אנרגיה ולא לכבותה.

  • נכון, זה מה שנאמר בחוק הראשון. מאז המפץ הגדול (העולם הגשמי)הכל כבר קיים כפוטנציאל אנרגטי. אנרגיה לא נוצרת ולא נכחדת ולכן כל שינוי שיתרחש, יהיה רק דרך התמרות אנרגיה. ההבנה הזו חשובה מאוד בריפוי .

   • 1. האם המספרים המופיעים בתרשים"החומר ברמות השונות…" מתיחסים לאורכי גל אופייניים ?
    2. האם יש לך הסבר לקינטיקה : מרצון למחשבה,ממחשבה לפעולה ,מפעולה לתוצאה על פי תורת הסופרפוזיציה של גלים או תורת המיתרים?

    • המספרים המופיעים בתרשים הם תוצאה של חישוב שנעשה ככל שחודרים פנימה בתוך החומר, למעלה יש קנה מידה.

 2. רותם יקרה,

  לא הייתי מודעת לכך שאמצא את האתר הזה.
  (האתר נקרה בדרכי תוך חיפוש מידע מסוים באתרי פסיכולוגיה.)
  לאחרונה הבריאות שלי נפגעה.בצרורות. חולי אחר חולי. אני שלא ביקרתי רופאים שנים,התחלתי לחשוד שאני מביאה עלי את סטטוס החולה. ידעתי שמצבי הנפשי-רגשי נפגע מאוד קצת לפני בעיות הבריאות הללו. ו חשדתי שזה קשור..נדהמתי לקרוא את המאמר על .המעי ועל הכבד!
  זה חיזק לי את ההבנה שאני מוכרחה להציל את גופי בטיפול נפשי.כל עוד אפשר.
  אבל בשלב הזה אני חייבת גם טיפול פיזי. הלוואי וידעתי על רופא שמומחה בטיפול פיזי אבל גם מבין על מה את מדברת בכתבה. או שאני צריכה רופא לגוף ובנפרד רופא לנפש?

  • שלום לך. אין לי מספיק מידע לדייק את תשובתי אבל ממה שהבנתי זהו זמן בדיקה מעמיקה לברר מה לא מתאים לך יותר (תפיסה לא משרתת או מקום). את מתבקשת לזוז ממשהו שאינו משרת אותך יותר. בדרך כלל כשהאדם לא זז, האנרגיה שאמורה לזרום דרך ארבעת הרבדים שלנו מצטברת באזור מסוים וחסרה באחר וחוסר איזון זה מבטא עצמו בגוף הפיזי ברמות השונות. הבראה חייבת לכלול את ההבנה לאיזה צורך נוצרה המחלה, מה החלק שלך ביצירתה איזה שינויים את מוכנה לעשות,על מה את מוכנה לוותר באמת ומה הרצון האמיתי שלך.אלה שאלות שקשורות למהות החיים שלך. הגוף הוא רק מראה לאי הנחת הפנימי, הוא זה שעוזר לך לדייק ולהבין את הנכון לך. במצב שאת מתארת זו קריאה להתעוררות . הגוף והנפש קשורים זו בזו . הגוף משקף את העולם הפנימי. מאחלת לך החלמה מהירה רונית

 3. בספרי, לו הקדשתי שש שנות מחקר, כ"דר לפסיכולוגיה קלינית ופסיכולוגית מוסמכת "כוחה של הרוח, פסיכולוגיה ותרפיה רוחנית" ובהישען על המקורות של התנ"ך, הברית החדשה והקוראן מצאתי את התשובות לחיבור המדהים שבין חומר ורוח. המאמר עומד ברשות עצמו אולם מסביר תופעות שאני מנסה לקדם בארץ של פסיכולוגיה טרספרסונלית- רוחנית. ביסודה ריפוי בשילוב כלים פסיכולוגיים עם העברה ושיקום אנרגיות שבעוצמתן העליונה , הגבהה ביותר נמצאות ברוח המתקשה בנפשו ובגופו. זו האמירה שלי ותודות על המאמר הנפלא. תבורך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *