מי אנחנו? – ישות אנרגטית בהתנסות אנושית

"מכיוון שהחיים הגיחו מן החומר האוניברסאלי עם פנימיות, עניין ורצון תכליתי, לא יכול החומר להיות זר לגמרי במהותו שלכמותם…כבר בחומר שהתהווה במפץ הגדול חייבת הייתה לנכוח האפשרות  לסובייקטיביות, ממד לטנטי של פנימיות אשר חיכה להזדמנות הקוסמית-חיצונית כדי להפוך לניכר" האנס יונס מתוך חומר, רוח בריאה.

הקדמה זו מתחברת היטב לידע המדעי שלנו. המפץ הגדול הוא שמה של תאוריה פיזיקלית הטוענת שמקור היקום במפץ גדול שנוצר לאחר שאנרגיה עצומה הצטמצמה לנקודה מרוכזת (הנקודה הסינגולרית). בנקודה זו האנרגיה התפרצה והחלקיקים הראשונים נוצרו והתקבצו לאטומים. כלומר המקור היקומי הוא אנרגטי. לאחר המפץ היקום מתואר באמצעות שתי צורות ביטוי: אנרגיה וחומר.  נראה שמאחדות הרמונית, מסה צפופה בעלת כוח אדיר, שע"מ להגשים את עצמה ולהתפתח, הייתה צריכה לשקף את עצמה החוצה בצירופים אנרגטיים שונים-באוסף של איכויות שונות (של תכונות ויכולות ביטוי). רמת המורכבות כוללת צפייה באפשרות הגילוי והמימוש של המידע מרגע היווצרותו של הפוטנציאל דרך הוצאתו את החומר מהכוח לפועל -הגשמה כגשמי כממשי בעולם החומר. לביטוי והמימוש של הפוטנציאל אין חשיבות ללא ההכרה האנושית שבה קיים המדרג הזה. קיום הצופה החווה את ביטוי הפוטנציאל בכל רמות המדרג הוא הכרחי.

בעולם החומר נוצר מדרג אנרגטי (באדם 4 רובדים:רוחני,מנטלי,רגשי ופיזי) על מנת לאפשר את מימוש הפוטנציאל הייחודי בכל אחד, להפוך אותו לממשי-לגשמי דרך מדרג אנרגטי ברמות דחיסות שונות.  בהתבוננות על הבריאה נראה שהמעשה האבולוציוני אינו רק התפתחות מקרית -המתאים לסביבה שורד ומתרבה, אלא מהלך רוחני, של התפתחות מחומר לחיים אורגניים ועד למחשבה. התפתחות אבולוציונית מודעת של הרוח לקראת יצירת תודעה אנושית כוללת, של אחדות, מתוך יחסי גומלין בין התודעות של בני האדם – רשת משותפת של רעיונות ומחשבות שבני האדם חולקים ביניהם.

המפץ הגדולבהתאם לחוקי התרמודינמיקה, אנרגיה אינה נוצרת יש מאין ואינה נעלמת, אלא יכולה רק לשנות צורה ולפיכך מתקיימים החיים מתבטאים רק דרך שינויים והתמרות. אם נסתכל על טבע החיים כמסע התפתחות שעיקר משמעותו הוא הגשמה (הפיכה לגשמי) דרך התנסות וחוויה, נוכל לראות את עצמנו כיצורים רוחניים (אנרגטיים) הפועלים כמערכת אנרגטית רב רובדית המשתנה כל הזמן. המערכת מתנסה בביטוי הצירוף האנרגטי הייחודי הנבחר למימוש דרך המדרג האנרגטי המאפשר חוויה על כל רבדיה. ההבנה שלנו שהמסע שלנו נחווה כישות אנרגטית החווה התנסות אנושית והיא זו הנוהגת את הגוף, תאפשר לנו תשומת הלב שלנו לשימוש בכלים הקשורים לעולם הרוח כמו רצון,בחירה, חיפוש משמעות והגשמה, שהם מורי הדרך של מסע הנשמה כמסע של התנסות והגשמה דרך חוויה. זה הוא מסע שיוצא מנקודת מוצא של שלמות, כשבתהליך ההתפתחות שלנו, אנחנו משלימים את עצמנו כל הזמן. בהתנסות שלנו אנו צריכים לעבור התאמה לדחיסויות אנרגטיות משתנות, התאמה המתרחשת ברמות שונות של אנרגיה בו-זמנית, בארבעה רבדים של דחיסות אנרגטית (גוף, רגש, מחשבה, רוח).

הקשר בין ארבעת הרבדים האנרגטיים והביטוי שלהם מאפשר כיול ודיוק של הביטוי הייחודי לכל אדם, והפוטנציאל שלו ברמות השונות. זאת תוך כבוד לדרך ולבחירה של כל נשמה בדרכה למימוש הפוטנציאל שלה, כאשר לכל בחירה בדרך יש שווי ערך מלא, כפי שנאמר: "לכל נשמה דרכה".

תהליכים בו-זמניים של חומר ורוח המתקיימים בהווייתנו הגופנית והרוחנית, משפיעים זה על זה ומצביעים על כיוון ההתפתחות של כל אחד מאתנו. תפיסת החומר כ"שדה" אנרגיה ייחודי מאפשר הבנה איך הגוף הפיזי המורכב מתאים מאפשר את יצירת האנרגיה והיכולת לעשות שינויים בחומר. אנרגיה זו נקלטת, מתפרקת ומורכבת מחדש תוך זמינות לתהליכים השונים והמבנים המשתנים של האורגניזם.

התפיסה הקוונטית מציעה עולם מושגים של קשרים אינטגראליים ואינה מתייחסת לחלל וזמן כדברים ואירועים נפרדים כנתפס בתודעתנו. במטאפורת השדה הקוואנטי, המציאות היא מקשה אחת, רציפה ומאוחדת המכילה את המגוון האינסופי של התגלמויות והתגשמויות אפשריות. ע"פ התפיסות החדשות  היקום אינו צירוף נטול חיים וחסר נשמה של גושי חומר, אלא דומה לאורגניזם חי. מושג החומר הולך ונעלם כתכונה בסיסית של המציאות, ותפיסה של שדות אנרגיה רציפים מגיעה במקומו, כשהדגש הוא על החיים בתור התנועה עצמה ולא הגופים המתנועעים בו. מידע מהווה את הליבה של כל מה שיש. במערכת חיה המידע מארגן ומסדר את האנרגיה, אנרגיה מאורגנת יוצרת חומר תוך כדי שינוי והתהוות מתמדת. העולם שלנו – עולם החומר,עולם בו קיימת החוויה.

האדם הוא מערכת אנרגיה רב-רובדית בדחיסות משתנה מאנרגיה לחומר המשתנה כל הזמן. הגוף אינו סתם אובייקט פאסיבי המעביר מידע מקלטי החושים אל המוח. התפיסה היא פעולה אקטיבית של הגוף החי שבא במגע עם העולם. אנו מערכת משוכללת הפועלת בהתהוות מתמדת תוך יחסי גומלין ביננו ובין הסובב אותנו, מתהווה, משתנה ומתחדשת בכל רגע, מאפשרת להשלים את עצמה כל הזמן דרך התנסות והגשמה.

תגובה אחת על הפוסט “מי אנחנו? – ישות אנרגטית בהתנסות אנושית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *